AKTUALNOŚCI

28/12/2010
kategoria: szkoły językowe

Popkulturowy uczeń - rys psychologiczny

Dzisiejsza szkoła budzi lęk, nieposłuszeństwo uczniów i brak szacunku do nauczycieli obrastają już powoli legendą. Mamy na korytarzach dziewczyny w butach na obcasach, kolorowe sznurówki i pełen makijaż, na lekcjach gumę do żucia, telefon komórkowy pod ławką, jeden zeszyt do wszystkiego i uczniów, którzy otwarcie drwią z nauczycieli, ponieważ uważają ich za sfrustrowanych nieudaczników z niską pensją. Ideał sięgnął bruku?

Kiedy to się stało, w którym momencie młodzież zaczęła się przeobrażać? Gdzie szukać przyczyny tych zmian? Na samym początku trzeba się uczciwie i głęboko zastanowić, w jakim punkcie znajdujemy się obecnie jako społeczeństwo. Jakie siły kształtują oblicze współczesnego świata i tym samym, co ma największy wpływ na dorastającego człowieka.

Refleksja socjologiczna

 Witajcie zatem w ponowoczenym świecie, w społeczeństwie po kapitalistycznej transformacji. Cała rzeczywistość jest kreowana i tworzona przez trzy główne siły: konsumpcjonizm, mass-mediatyzację kultury i rozrywki oraz powszechną informatyzację społeczeństwa. Jak to się przekłada na pedagogiczne realia? Nasi uczniowie żyją w zupełnie innym świecie niż my. Każde z tych zjawisk miało wpływ na ich dorastanie i kształtowanie się ich postaw:

Konsumpcjonizm: po co ma się tego uczyć? To mi się do niczego nie przyda! Nie ma nic przyjemnego w nauce, więc po co mam tracić na nią czas?

Mediatyzacja: nie mam czasu, oglądam seriale, filmy, teledyski i programy rozrywkowe. Telewizja jest dużo ciekawsza od nauki.

Informatyzacja: biblioteka? Po co, a nie ma tego w Internecie? Odrabianie pracy domowej? Nic prostszego! Wyszukaj, a potem kopiuj-wklej. Ewentualnie przepisz, jeśli nauczyciel stara się być cwany i zabrania przynoszenia wydruków na lekcję.

Świat naszych uczniów to świat zdominowany przez telewizję i Internet. To świat wielkich centrów handlowych, gdzie wszystko można sobie kupić. To świat zdominowany przez wielkie koncerny, które poprzez reklamę i innego rodzaju oddziaływania tworzą ich potrzeby, podsuwając im wzorce do bezwiednego naśladowania.

DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
10/01/2011 | dodał: nala206
ciekawy artykuł
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
Fraza:
Dla dorosłych:
POLECANA PLACÓWKA
AP Edukacja - Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych, Kraków Śródmieście

Szkoła średnia
Typ szkoły: niepubliczne z uprawnieniami szkoły publicznej

Rozmowa tygodnia

Aktor, wokalista czy zwykły chłopak z Bystrzycy Kłodzkiej? Przeczytaj, co Artut Chamski mówi o występach na scenie, pracy nad płytą i udziale w programie "Jak oni śpiewają"!

Felieton miesiąca

Psycholog Aleksandra Sarna pisze o tym, co można zaobserwować z wyżyn balkonu.

Szkoły językowe Mierzeszyn, Szkoły językowe Wawrzeńczyce, Szkoły językowe Charłupia Mała, Szkoły językowe Charnowo, Szkoły językowe Fanisławice, Szkoły językowe Wąpielsk, Szkoły językowe Bujny, Szkoły językowe Osieck, Szkoły językowe lubelskie, Szkoły językowe Mieczyn, Opiekunki Milejów-Osada, Szkoły językowe Łobżenica, Opiekunki Kotomierz, Szkoły językowe Wolica Piaskowa, Szkoły językowe Stara Obra, Szkoły językowe Włyń, Szkoły językowe Jagiellońska, Szkoły językowe Budry, Szkoły językowe Osie, Szkoły językowe podkarpackie, Szkoły językowe zachodniopomorskie, Szkoły językowe Łęgowo, Opiekunki Trębki, Szkoły językowe Łagiewniki Wielkie, Opiekunki Zduńska Wola, Szkoły językowe świętokrzyskie, Szkoły językowe Bircza, Opiekunki Żubryn, Szkoły językowe Oleszna, Szkoły językowe śląskie