AKTUALNOŚCI

28/12/2010
kategoria: szkoły językowe

Od irytacji do awantury – formy nauczycielskiego gniewu

Praca nauczyciela to praca w trudnych warunkach, pod dużą presją, z całkowitą odpowiedzialnością i za względnie małe pieniądze. I do tego dochodzi zmaganie się z niewdzięcznością społeczeństwa, zarówno tego powyżej, jak i poniżej osiemnastego roku życia.

Nauczyciel versus reszta społeczeństwa

Od niepamiętnych czasów trwa w naszym społeczeństwie wojna nauczyciele kontra reszta zawodów. Przyczyną sporu jest osiemnastogodzinny tydzień pracy, dwa miesiące wolnego w wakacje i dwa razy w roku długie ferie świąteczne. Każdy traktuje nauczyciela z przymrużeniem oka i uważa, że jest on przesadnie marudny i za bardzo rozpieszczony przez dużą ilość wolnego czasu. Jak jest naprawdę wiedzą tylko sami nauczyciele i ich rodziny. Jest to jeden z nielicznych zawodów, gdzie pracę przynosi się w tak dużej mierze do domu i gdzie trzeba sobie radzić codziennie z ponad setką uczniów, którzy są tak naprawdę zorganizowaną grupą nieletnich, nieprzewidywalnych i wysoce nieskoordynowanych osób.

Ludzie na skraju załamani nerwowego

Nauczyciel to osoba przeładowana papierami, obowiązkami i problemami. Każda lekcja musi być przeprowadzona przy maksymalnym skupieniu uwagi i natężeniu sił umysłowych, ponieważ codziennie mamy do czynienia z trzydzieściorgiem młodych ludzi, którzy woleliby te 45 minut spędzić na tysiąc innych sposobów, a siedzenie na naszej lekcji nie jest nawet w pierwsze setce tego zestawienia. Mamy nad sobą dyrekcję, która liczy na wyniki i wysokie miejsce szkoły w rankingach, mamy rodziców, którzy bezgranicznie wierzą w geniusz swoich pociech i mamy to stado cudzych, genialnych pociech u siebie na lekcji.

 

DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
Fraza:
Dla dorosłych:
POLECANA PLACÓWKA
AP Edukacja- Liceum Ogólnokształcące Dla Dorosłych W Łodzi, Łódź Śródmieście

Szkoła średnia
Typ szkoły: niepubliczne z uprawnieniami szkoły publicznej

Rozmowa tygodnia

Aktor, wokalista czy zwykły chłopak z Bystrzycy Kłodzkiej? Przeczytaj, co Artut Chamski mówi o występach na scenie, pracy nad płytą i udziale w programie "Jak oni śpiewają"!

Felieton miesiąca

Psycholog Aleksandra Sarna pisze o tym, co można zaobserwować z wyżyn balkonu.

Opiekunki Polwica, Szkoły językowe Pełczyska, Szkoły językowe Władysławowo-Chłapowo, Szkoły językowe Długomiłowice, Szkoły językowe Kolonowskie, Szkoły językowe Poryte-Jabłoń, Opiekunki Koźniewo Wielkie, Szkoły językowe Orłowo, Szkoły językowe Gocław, Szkoły językowe lubelskie, Szkoły językowe Łąkta Dolna, Szkoły językowe Zacharzyn, Szkoły językowe łódzkie, Szkoły językowe Oporów, Szkoły językowe Leśniów Wielki, Szkoły językowe Skórowo, Szkoły językowe wielkopolskie, Szkoły językowe Brzustowiec, Szkoły językowe Lisewo, Szkoły językowe Czerwieńsk, Opiekunki Szkaradowo, Szkoły językowe Wydminy, Opiekunki Opatówek, Szkoły językowe świętokrzyskie, Szkoły językowe Pałapus Włościański, Szkoły językowe zachodniopomorskie, Szkoły językowe Izdebno, Szkoły językowe Gołków, Szkoły językowe Niegów, Opiekunki Rodnowo