AKTUALNOŚCI

30/09/2011
kategoria: szkoły językowe

Uczestnicy międzynarodowej konferencji przyjęli deklarację ws. znajomości języków

W dwudniowej międzynarodowej konferencji "Kompetencje językowe podstawa sukcesu zawodowego i społecznego w Europie" uczestniczyło blisko 400 osób z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wśród nich znaleźli się eksperci zajmujący się nauczaniem języków, nauczyciele i wykładowcy akademiccy, przedstawiciele ośrodków badawczych, stowarzyszeń tłumaczy oraz przedstawiciele instytucji unijnych i Rady Europy.
Wspólnie, w przyjętej przez aklamację, deklaracji końcowej wyrazili oni opinię, że powołanie przez Komisję Europejską Stałej Grupy Roboczej do spraw Języków przyczyniłoby się do wzmocnienia współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między państwami członkowskimi w obszarze wielojęzyczności. Pomogłoby również we współpracy na rzecz lepszego przygotowania obywateli do mobilności związanej zarówno z edukacją, jak i z pracą zawodową.
Zaapelowali też o zagwarantowanie promocji uczenia się i nauczania języków odpowiedniego miejsca w nowej generacji unijnych programów edukacyjnych i młodzieżowych.
Pozytywnie do rekomendacji zawartych w deklaracji odniósł się wiceminister edukacji Mirosław Sielatycki. Przypomniał słowa Antoniego Czechowa, że bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu. Jak zaznaczył, choć od wypowiedzenia tych słów minęło przeszło sto lat, granice łatwo przekraczać, nie jest potrzebny paszport, to nieznajomość obcych języków nadal oddala narody od siebie. Podkreślił, że trzeba zrobić wszystko by to zmienić.
Sielatycki poinformował, że rekomendacje będą przedmiotem debaty ministrów edukacji krajów UE, którzy w październiku spotkają się w Gdańsku.
Z kolei dyrektor generalny do spraw edukacji i kultury Komisji Europejskiej Jan Truszczyński zauważył, że Komisja Europejska również przykłada ogromne znaczenie do mobilności i nauki języków obcych, co ma znaleźć odzwierciedlenie w przygotowanych obecnie przez nią programach. "Mobilność i znajomość języków obcych są z sobą powiązane. Mobilność bez znajomości języków jest niemożliwa" - powiedział.
Truszczyński odniósł się też do pomysłu powołania Stałej Grupy Roboczej do spraw Języków. Zaznaczył jednak, że nie stanie się to już zaraz, natychmiast; wymaga bowiem czasu - najpierw muszą zostać zakończone prace nad programami.
Konferencję "Kompetencje językowe podstawa sukcesu zawodowego i społecznego w Europie" zorganizowały Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy m.in. z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Podczas niej poruszane były takie zagadnienia jak: nabywanie kompetencji językowych i międzykulturowych w ramach edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej, czy wykorzystywanie znajomości języków obcych zarówno do porozumiewania się, jak i wspierania integracji społecznej. Uczestnicy spotkania rozmawiali również na temat wpływu sytuacji na rynku pracy na wzrost zapotrzebowania na usługi językowe, a także na temat konieczność bliższej współpracy między sektorami biznesu i edukacji.
Konferencja była jednym z wydarzeń związanych z polskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej.
Potrzeba sprawnej komunikacji w językach obcych jest od wielu lat priorytetem edukacyjnym Unii Europejskiej. Jest też jednym z kluczowych zagadnień polskiego przewodnictwa w Radzie UE w obszarze edukacji. Polskim priorytetem wpisującym się w zagadnienia ważne z punktu widzenia UE, jest także zwiększenie mobilności młodych ludzi.

Podziel się
DODAJ KOMENTARZ
Twój nick:
KOMENTARZE
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
SZUKAJ PLACÓWEK
Placówka:
Miasto:
Województwo:
Rodzaj:
Fraza:
Dla dorosłych:
POLECANA PLACÓWKA
AP Edukacja Liceum Ogólnokształcące, Gorzów Wielkopolski

Szkoła średnia
Typ szkoły: niepubliczne z uprawnieniami szkoły publicznej

Rozmowa tygodnia

Aktor, wokalista czy zwykły chłopak z Bystrzycy Kłodzkiej? Przeczytaj, co Artut Chamski mówi o występach na scenie, pracy nad płytą i udziale w programie "Jak oni śpiewają"!

Felieton miesiąca

Chusta do noszenia dziecka stałą się modnym tematem, często poruszanym na łamach kolorowej prasy czy mediach familijnych. Noszenie nie jest już synonimem rozpieszczania, stało się wyrazem troski o prawidłowych rozwój dziecka, odpowiadaniem na jego potrzeby.

Szkoły językowe Świętoszówka, Szkoły językowe Szczawno-Zdrój, Szkoły językowe Siemianowice Śląskie, Szkoły językowe podlaskie, Szkoły językowe Rembieszów, Szkoły językowe lubuskie, Opiekunki Stary Pożóg, Opiekunki Kalników, Szkoły językowe Gąbino, Szkoły językowe Tabor Mały, Szkoły językowe pomorskie, Szkoły językowe Nowa Wieś Szlachecka, Szkoły językowe Rudziniec, Szkoły językowe Łętowe, Szkoły językowe Sarnówka, Szkoły językowe Świętochłowice, Opiekunki Węgleniec, Szkoły językowe Dębnik, Szkoły językowe Wietrzno, Opiekunki Warzyce, Szkoły językowe Zgłobień, Szkoły językowe kujawsko-pomorskie, Szkoły językowe Gołąbki, Szkoły językowe Skarżyn, Szkoły językowe dolnośląskie, Szkoły językowe Walkowice, Szkoły językowe Bolesławiec, Opiekunki Janów Podlaski, Szkoły językowe Sadowne, Szkoły językowe Bikówek